Jak wygląda badanie kolonoskopii?

Przed poddaniem się badaniu kolonoskopii, warto jest dowiedzieć się jak wygląda taki zabieg. Człowiek będzie spokojniejszy gdy wie co go czeka, oraz jak powinien się zachować. Choć badanie należy do bardzo bolesnych, to nie należy się tym zbytnio martwić gdyż podawane jest pacjentowi znieczulenie. Czas trwanie badania zamyka się w przedziale od 30 do 45 minut. Do wykonania badania służy kolonoskop.

Jest to bardzo giętki aparat, który zostaje wprowadzony do jelita grubego przez odbyt. Osoba, która poddaje się badaniu, jest proszona o położenie się na lewym boku, oraz zgięcie kolan ku brzuchowi. Nie należy się bać jeśli prowadzący badanie, poprosi o zmianę pozycji i położenie się na plecach. Takie zmiany pozycji osoby badanej, wpływają na sprawne ułożenie się endoskopu w jelicie. Nie zwiastuje to zatem żadnych nieprawidłowości. W trakcie trwania badania podaje się dość niewielkie porcje powietrza, które wpływa na rozszerzenie ścianek jelita grubego, i dzięki temu ułatwia widoczność wewnątrz jelita. Jeśli osoba badana jest bez znieczulenia, a ból staje się nie do zniesienia, należy bezzwłocznie poinformować o tym lekarza prowadzącego. Jeśli uzna to za stosowne może zarządzić przerwanie badania.

Mimo wszystko ból towarzyszący badaniu nie jest ciągły. Pojawia się on wtedy gdy endoskop napotyka bardzo ostre zagięcia jelita, przez które musi przebrnąć. Pacjent powinien informować lekarza o swoich odczuciach. Dzięki dobrej komunikacji między badanym pacjentem a personelem oraz lekarzem prowadzącym, badanie z całą pewnością okaże się mniej straszne niż w rzeczywistości. W związku z badaniem kolonoskopii, najgorszy jest strach towarzyszący się poddaniu właśnie temu badaniu. Całe badanie przeprowadzone jest pod okiem dobrze wyszkolonego specjalisty i w zupełności nie zagraża naszemu zdrowiu. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań do wykonania badania.